< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2035 (MMXXXV) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2035 година од новата ера, 35. од третиот милениум, 35. од XXI век и шеста од 2030-тите.

2035 во разни календари
Грегоријански календар2035
MMXXXV
Ab urbe condita2788
Ерменски календар1484
ԹՎ ՌՆՁԴ
Асирски календар6785
Бахајски календар191–192
Балиски календар1956–1957
Бенгалски календар1442
Берберски календар2985
Будистички календар2579
Бурмански календар1397
Византиски календар7543–7544
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
4731 или 4671
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
4732 или 4672
Коптски календар1751–1752
Етиопски календар2027–2028
Еврејски календар5795–5796
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2091–2092
 - Сачка ера1956–1957
 - Кали-југа5135–5136
Холоценски календар12035
Игбоански календар1035–1036
Ирански календар1413–1414
Исламски календар1456–1457
Јапонски календарРејва 17
(令和17年)
Јавански календар1968–1969
Џуче-календар124
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4368
Мингуо-календарТајван 124
民國124年
Нанакшахи567
Тајландски сончев календар2578
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
2161 или 1780 или 1008
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
2162 или 1781 или 1009
Униксно време2051222400 – 2082758399

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7543 и 7544 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6785 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5795 и 5796 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2788.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2035 година се протега во 4671 и 4672, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4731 и 4732 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2578. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1456 и 1457 исламска година.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...

Надворешни врски

уреди