< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2080 (MMLXXX) ќе биде престапна година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2080 година од новата ера, 80. од третиот милениум, 80. од XXI век и прва од 2080-тите.

2080 во разни календари
Грегоријански календар2080
MMLXXX
Ab urbe condita2833
Ерменски календар1529
ԹՎ ՌՇԻԹ
Асирски календар6830
Бахајски календар236–237
Балиски календар2001–2002
Бенгалски календар1487
Берберски календар3030
Будистички календар2624
Бурмански календар1442
Византиски календар7588–7589
Кинески календар己亥(зем. свиња)
4776 или 4716
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
4777 или 4717
Коптски календар1796–1797
Етиопски календар2072–2073
Еврејски календар5840–5841
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2136–2137
 - Сачка ера2001–2002
 - Кали-југа5180–5181
Холоценски календар12080
Игбоански календар1080–1081
Ирански календар1458–1459
Исламски календар1503–1504
Јапонски календарРејва 62
(令和62年)
Јавански календар2015–2016
Џуче-календар169
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4413
Мингуо-календарТајван 169
民國169年
Нанакшахи612
Тајландски сончев календар2623
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
2206 или 1825 или 1053
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
2207 или 1826 или 1054
Униксно време3471292800 – 3502915199

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7588 и 7589 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6830 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5840 и 5841 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2833.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2080 година се протега во 4716 и 4717, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4776 и 4777 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2623. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1503 и 1504 исламска година.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...