< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2075 (MMLXXV) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2075 година од новата ера, 75. од третиот милениум, 75. од XXI век и шеста од 2070-тите.

2075 во разни календари
Грегоријански календар2075
MMLXXV
Ab urbe condita2828
Ерменски календар1524
ԹՎ ՌՇԻԴ
Асирски календар6825
Бахајски календар231–232
Балиски календар1996–1997
Бенгалски календар1482
Берберски календар3025
Будистички календар2619
Бурмански календар1437
Византиски календар7583–7584
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
4771 или 4711
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
4772 или 4712
Коптски календар1791–1792
Етиопски календар2067–2068
Еврејски календар5835–5836
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2131–2132
 - Сачка ера1996–1997
 - Кали-југа5175–5176
Холоценски календар12075
Игбоански календар1075–1076
Ирански календар1453–1454
Исламски календар1498–1499
Јапонски календарРејва 57
(令和57年)
Јавански календар2009–2010
Џуче-календар164
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4408
Мингуо-календарТајван 164
民國164年
Нанакшахи607
Тајландски сончев календар2618
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
2201 или 1820 или 1048
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
2202 или 1821 или 1049
Униксно време3313526400 – 3345062399

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7583 и 7584 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6825 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5835 и 5836 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2828.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2075 година се протега во 4711 и 4712, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4771 и 4772 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2618. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1498 и 1499 исламска година.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...