< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2049 (MMXLIX) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2049 година од новата ера, 49. од третиот милениум, 49. од XXI век и последна од 2040-тите.

2049 во разни календари
Грегоријански календар2049
MMXLIX
Ab urbe condita2802
Ерменски календар1498
ԹՎ ՌՆՂԸ
Асирски календар6799
Бахајски календар205–206
Балиски календар1970–1971
Бенгалски календар1456
Берберски календар2999
Будистички календар2593
Бурмански календар1411
Византиски календар7557–7558
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
4745 или 4685
    — до —
己巳年 (зем. змија)
4746 или 4686
Коптски календар1765–1766
Етиопски календар2041–2042
Еврејски календар5809–5810
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2105–2106
 - Сачка ера1970–1971
 - Кали-југа5149–5150
Холоценски календар12049
Игбоански календар1049–1050
Ирански календар1427–1428
Исламски календар1471–1472
Јапонски календарРејва 31
(令和31年)
Јавански календар1983–1984
Џуче-календар138
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4382
Мингуо-календарТајван 138
民國138年
Нанакшахи581
Тајландски сончев календар2592
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
2175 или 1794 или 1022
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
2176 или 1795 или 1023
Униксно време2493072000 – 2524607999

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7557 и 7558 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6799 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5809 и 5810 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2802.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2049 година се протега во 4685 и 4686, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4745 и 4746 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2592. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1471 и 1472 исламска година.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...