< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2052 (MMLII) ќе биде престапна година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2052 година од новата ера, 52. од третиот милениум, 52. од XXI век и трета од 2050-тите.

2052 во разни календари
Грегоријански календар2052
MMLII
Ab urbe condita2805
Ерменски календар1501
ԹՎ ՌՇԱ
Асирски календар6802
Бахајски календар208–209
Балиски календар1973–1974
Бенгалски календар1459
Берберски календар3002
Будистички календар2596
Бурмански календар1414
Византиски календар7560–7561
Кинески календар辛未(мет. коза)
4748 или 4688
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
4749 или 4689
Коптски календар1768–1769
Етиопски календар2044–2045
Еврејски календар5812–5813
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2108–2109
 - Сачка ера1973–1974
 - Кали-југа5152–5153
Холоценски календар12052
Игбоански календар1052–1053
Ирански календар1430–1431
Исламски календар1474–1475
Јапонски календарРејва 34
(令和34年)
Јавански календар1986–1987
Џуче-календар141
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4385
Мингуо-календарТајван 141
民國141年
Нанакшахи584
Тајландски сончев календар2595
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
2178 или 1797 или 1025
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
2179 или 1798 или 1026
Униксно време2587680000 – 2619302399

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7560 и 7561 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6802 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5812 и 5813 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2805.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2052 година се протега во 4688 и 4689, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4748 и 4749 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2595. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1474 и 1475 исламска година.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...