< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2095 (MMXCV) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2095 година од новата ера, 95. од третиот милениум, 95. од XXI век и шеста од 2090-тите.

2095 во разни календари
Грегоријански календар2095
MMXCV
Ab urbe condita2848
Ерменски календар1544
ԹՎ ՌՇԽԴ
Асирски календар6845
Бахајски календар251–252
Балиски календар2016–2017
Бенгалски календар1502
Берберски календар3045
Будистички календар2639
Бурмански календар1457
Византиски календар7603–7604
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
4791 или 4731
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
4792 или 4732
Коптски календар1811–1812
Етиопски календар2087–2088
Еврејски календар5855–5856
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2151–2152
 - Сачка ера2016–2017
 - Кали-југа5195–5196
Холоценски календар12095
Игбоански календар1095–1096
Ирански календар1473–1474
Исламски календар1518–1519
Јапонски календарРејва 77
(令和77年)
Јавански календар2030–2031
Џуче-календар184
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4428
Мингуо-календарТајван 184
民國184年
Нанакшахи627
Тајландски сончев календар2638
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
2221 или 1840 или 1068
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
2222 или 1841 или 1069
Униксно време3944678400 – 3976214399

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7603 и 7604 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6845 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5855 и 5856 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2848.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2095 година се протега во 4731 и 4732, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4791 и 4792 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2638. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1518 и 1519 исламска година.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...