< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2094 (MMXCIV) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2094 година од новата ера, 94. од третиот милениум, 94. од XXI век и петта од 2090-тите.

2094 во разни календари
Грегоријански календар2094
MMXCIV
Ab urbe condita2847
Ерменски календар1543
ԹՎ ՌՇԽԳ
Асирски календар6844
Бахајски календар250–251
Балиски календар2015–2016
Бенгалски календар1501
Берберски календар3044
Будистички календар2638
Бурмански календар1456
Византиски календар7602–7603
Кинески календар癸丑(вод. вол)
4790 или 4730
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
4791 или 4731
Коптски календар1810–1811
Етиопски календар2086–2087
Еврејски календар5854–5855
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2150–2151
 - Сачка ера2015–2016
 - Кали-југа5194–5195
Холоценски календар12094
Игбоански календар1094–1095
Ирански календар1472–1473
Исламски календар1517–1518
Јапонски календарРејва 76
(令和76年)
Јавански календар2029–2030
Џуче-календар183
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4427
Мингуо-календарТајван 183
民國183年
Нанакшахи626
Тајландски сончев календар2637
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
2220 или 1839 или 1067
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
2221 или 1840 или 1068
Униксно време3913142400 – 3944678399

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7602 и 7603 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6844 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5854 и 5855 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2847.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2094 година се протега во 4730 и 4731, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4790 и 4791 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2637. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1517 и 1518 исламска година.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...