< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2084 (MMLXXXIV) ќе биде престапна година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2084 година од новата ера, 84. од третиот милениум, 84. од XXI век и петта од 2080-тите.

2084 во разни календари
Грегоријански календар2084
MMLXXXIV
Ab urbe condita2837
Ерменски календар1533
ԹՎ ՌՇԼԳ
Асирски календар6834
Бахајски календар240–241
Балиски календар2005–2006
Бенгалски календар1491
Берберски календар3034
Будистички календар2628
Бурмански календар1446
Византиски календар7592–7593
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
4780 или 4720
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
4781 или 4721
Коптски календар1800–1801
Етиопски календар2076–2077
Еврејски календар5844–5845
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2140–2141
 - Сачка ера2005–2006
 - Кали-југа5184–5185
Холоценски календар12084
Игбоански календар1084–1085
Ирански календар1462–1463
Исламски календар1507–1508
Јапонски календарРејва 66
(令和66年)
Јавански календар2019–2020
Џуче-календар173
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4417
Мингуо-календарТајван 173
民國173年
Нанакшахи616
Тајландски сончев календар2627
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
2210 или 1829 или 1057
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
2211 или 1830 или 1058
Униксно време3597523200 – 3629145599

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7592 и 7593 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6834 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5844 и 5845 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2837.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2084 година се протега во 4720 и 4721, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4780 и 4781 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2627. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1507 и 1508 исламска година.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...

Надворешни врски

уреди