< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2054 (MMLIV) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2054 година од новата ера, 54. од третиот милениум, 54. од XXI век и петта од 2050-тите.

2054 во разни календари
Грегоријански календар2054
MMLIV
Ab urbe condita2807
Ерменски календар1503
ԹՎ ՌՇԳ
Асирски календар6804
Бахајски календар210–211
Балиски календар1975–1976
Бенгалски календар1461
Берберски календар3004
Будистички календар2598
Бурмански календар1416
Византиски календар7562–7563
Кинески календар癸酉(вод. петел)
4750 или 4690
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
4751 или 4691
Коптски календар1770–1771
Етиопски календар2046–2047
Еврејски календар5814–5815
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2110–2111
 - Сачка ера1975–1976
 - Кали-југа5154–5155
Холоценски календар12054
Игбоански календар1054–1055
Ирански календар1432–1433
Исламски календар1476–1477
Јапонски календарРејва 36
(令和36年)
Јавански календар1988–1989
Џуче-календар143
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4387
Мингуо-календарТајван 143
民國143年
Нанакшахи586
Тајландски сончев календар2597
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
2180 или 1799 или 1027
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
2181 или 1800 или 1028
Униксно време2650838400 – 2682374399

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7562 и 7563 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6804 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5814 и 5815 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2807.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2054 година се протега во 4690 и 4691, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4750 и 4751 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2597. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1476 и 1477 исламска година.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...