< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2066 (MMLXVI) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2066 година од новата ера, 66. од третиот милениум, 66. од XXI век и седма од 2060-тите.

2066 во разни календари
Грегоријански календар2066
MMLXVI
Ab urbe condita2819
Ерменски календар1515
ԹՎ ՌՇԺԵ
Асирски календар6816
Бахајски календар222–223
Балиски календар1987–1988
Бенгалски календар1473
Берберски календар3016
Будистички календар2610
Бурмански календар1428
Византиски календар7574–7575
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
4762 или 4702
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
4763 или 4703
Коптски календар1782–1783
Етиопски календар2058–2059
Еврејски календар5826–5827
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2122–2123
 - Сачка ера1987–1988
 - Кали-југа5166–5167
Холоценски календар12066
Игбоански календар1066–1067
Ирански календар1444–1445
Исламски календар1488–1489
Јапонски календарРејва 48
(令和48年)
Јавански календар2000–2001
Џуче-календар155
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4399
Мингуо-календарТајван 155
民國155年
Нанакшахи598
Тајландски сончев календар2609
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
2192 или 1811 или 1039
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
2193 или 1812 или 1040
Униксно време3029529600 – 3061065599

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7574 и 7575 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6816 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5826 и 5827 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2819.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2066 година се протега во 4702 и 4703, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4762 и 4763 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2609. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1488 и 1489 исламска година.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...