< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2088 (MMLXXXVIII) ќе биде престапна година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2088 година од новата ера, 88. од третиот милениум, 88. од XXI век и деветта од 2080-тите.

2088 во разни календари
Грегоријански календар2088
MMLXXXVIII
Ab urbe condita2841
Ерменски календар1537
ԹՎ ՌՇԼԷ
Асирски календар6838
Бахајски календар244–245
Балиски календар2009–2010
Бенгалски календар1495
Берберски календар3038
Будистички календар2632
Бурмански календар1450
Византиски календар7596–7597
Кинески календар丁未(огн. коза)
4784 или 4724
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
4785 или 4725
Коптски календар1804–1805
Етиопски календар2080–2081
Еврејски календар5848–5849
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2144–2145
 - Сачка ера2009–2010
 - Кали-југа5188–5189
Холоценски календар12088
Игбоански календар1088–1089
Ирански календар1466–1467
Исламски календар1511–1512
Јапонски календарРејва 70
(令和70年)
Јавански календар2023–2024
Џуче-календар177
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4421
Мингуо-календарТајван 177
民國177年
Нанакшахи620
Тајландски сончев календар2631
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
2214 или 1833 или 1061
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
2215 или 1834 или 1062
Униксно време3723753600 – 3755375999

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7596 и 7597 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6838 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5848 и 5849 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2841.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2088 година се протега во 4724 и 4725, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4784 и 4785 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2631. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1511 и 1512 исламска година.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...