< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2030 (MMXXX) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2030 година од новата ера, 30. од третиот милениум, 30. од XXI век и прва од 2030-тите.

2030 во разни календари
Грегоријански календар2030
MMXXX
Ab urbe condita2783
Ерменски календар1479
ԹՎ ՌՆՀԹ
Асирски календар6780
Бахајски календар186–187
Балиски календар1951–1952
Бенгалски календар1437
Берберски календар2980
Будистички календар2574
Бурмански календар1392
Византиски календар7538–7539
Кинески календар己酉(зем. петел)
4726 или 4666
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
4727 или 4667
Коптски календар1746–1747
Етиопски календар2022–2023
Еврејски календар5790–5791
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2086–2087
 - Сачка ера1951–1952
 - Кали-југа5130–5131
Холоценски календар12030
Игбоански календар1030–1031
Ирански календар1408–1409
Исламски календар1451–1452
Јапонски календарРејва 12
(令和12年)
Јавански календар1963–1964
Џуче-календар119
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4363
Мингуо-календарТајван 119
民國119年
Нанакшахи562
Тајландски сончев календар2573
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
2156 или 1775 или 1003
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
2157 или 1776 или 1004
Униксно време1893456000 – 1924991999

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7538 и 7539 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6780 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5790 и 5791 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2783.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2030 година се протега во 4666 и 4667, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4726 и 4727 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2573. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1451 и 1452 исламска година. 2030 (MMXXX) ќе биде редовна година која започнува во четврток.

Настани уреди

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...

Наводи уреди

  1. Јапонија сака да гради град на месечината![мртва врска]

Надворешни врски уреди