< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2064 (MMLXIV) ќе биде престапна година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2064 година од новата ера, 64. од третиот милениум, 64. од XXI век и петта од 2060-тите.

2064 во разни календари
Грегоријански календар2064
MMLXIV
Ab urbe condita2817
Ерменски календар1513
ԹՎ ՌՇԺԳ
Асирски календар6814
Бахајски календар220–221
Балиски календар1985–1986
Бенгалски календар1471
Берберски календар3014
Будистички календар2608
Бурмански календар1426
Византиски календар7572–7573
Кинески календар癸未(вод. коза)
4760 или 4700
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
4761 или 4701
Коптски календар1780–1781
Етиопски календар2056–2057
Еврејски календар5824–5825
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2120–2121
 - Сачка ера1985–1986
 - Кали-југа5164–5165
Холоценски календар12064
Игбоански календар1064–1065
Ирански календар1442–1443
Исламски календар1486–1487
Јапонски календарРејва 46
(令和46年)
Јавански календар1998–1999
Џуче-календар153
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4397
Мингуо-календарТајван 153
民國153年
Нанакшахи596
Тајландски сончев календар2607
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
2190 или 1809 или 1037
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
2191 или 1810 или 1038
Униксно време2966371200 – 2997993599

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7572 и 7573 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6814 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5824 и 5825 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2817.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2064 година се протега во 4700 и 4701, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4760 и 4761 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2607. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1486 и 1487 исламска година.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...