< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2092 (MMXCII) ќе биде престапна година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2092 година од новата ера, 92. од третиот милениум, 92. од XXI век и трета од 2090-тите.

2092 во разни календари
Грегоријански календар2092
MMXCII
Ab urbe condita2845
Ерменски календар1541
ԹՎ ՌՇԽԱ
Асирски календар6842
Бахајски календар248–249
Балиски календар2013–2014
Бенгалски календар1499
Берберски календар3042
Будистички календар2636
Бурмански календар1454
Византиски календар7600–7601
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
4788 или 4728
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
4789 или 4729
Коптски календар1808–1809
Етиопски календар2084–2085
Еврејски календар5852–5853
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2148–2149
 - Сачка ера2013–2014
 - Кали-југа5192–5193
Холоценски календар12092
Игбоански календар1092–1093
Ирански календар1470–1471
Исламски календар1515–1516
Јапонски календарРејва 74
(令和74年)
Јавански календар2027–2028
Џуче-календар181
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4425
Мингуо-календарТајван 181
民國181年
Нанакшахи624
Тајландски сончев календар2635
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
2218 или 1837 или 1065
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
2219 или 1838 или 1066
Униксно време3849984000 – 3881606399

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7600 и 7601 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6842 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5852 и 5853 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2845.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2092 година се протега во 4728 и 4729, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4788 и 4789 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2635. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1515 и 1516 исламска година.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...