< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2041 (MMXLI) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2041 година од новата ера, 41. од третиот милениум, 41. од XXI век и втора од 2040-тите.

2041 во разни календари
Грегоријански календар2041
MMXLI
Ab urbe condita2794
Ерменски календар1490
ԹՎ ՌՆՂ
Асирски календар6791
Бахајски календар197–198
Балиски календар1962–1963
Бенгалски календар1448
Берберски календар2991
Будистички календар2585
Бурмански календар1403
Византиски календар7549–7550
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
4737 или 4677
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
4738 или 4678
Коптски календар1757–1758
Етиопски календар2033–2034
Еврејски календар5801–5802
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2097–2098
 - Сачка ера1962–1963
 - Кали-југа5141–5142
Холоценски календар12041
Игбоански календар1041–1042
Ирански календар1419–1420
Исламски календар1462–1464
Јапонски календарРејва 23
(令和23年)
Јавански календар1974–1975
Џуче-календар130
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4374
Мингуо-календарТајван 130
民國130年
Нанакшахи573
Тајландски сончев календар2584
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
2167 или 1786 или 1014
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
2168 или 1787 или 1015
Униксно време2240611200 – 2272147199

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7549 и 7550 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6791 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5801 и 5802 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2794.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2041 година се протега во 4677 и 4678, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4737 и 4738 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2584. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1462 и 1464 исламска година.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...