< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2048 (MMXLVIII) ќе биде престапна година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2048 година од новата ера, 48. од третиот милениум, 48. од XXI век и деветта од 2040-тите.

2048 во разни календари
Грегоријански календар2048
MMXLVIII
Ab urbe condita2801
Ерменски календар1497
ԹՎ ՌՆՂԷ
Асирски календар6798
Бахајски календар204–205
Балиски календар1969–1970
Бенгалски календар1455
Берберски календар2998
Будистички календар2592
Бурмански календар1410
Византиски календар7556–7557
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
4744 или 4684
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
4745 или 4685
Коптски календар1764–1765
Етиопски календар2040–2041
Еврејски календар5808–5809
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2104–2105
 - Сачка ера1969–1970
 - Кали-југа5148–5149
Холоценски календар12048
Игбоански календар1048–1049
Ирански календар1426–1427
Исламски календар1470–1471
Јапонски календарРејва 30
(令和30年)
Јавански календар1982–1983
Џуче-календар137
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4381
Мингуо-календарТајван 137
民國137年
Нанакшахи580
Тајландски сончев календар2591
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
2174 или 1793 или 1021
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
2175 или 1794 или 1022
Униксно време2461449600 – 2493071999

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7556 и 7557 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6798 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5808 и 5809 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2801.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2048 година се протега во 4684 и 4685, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4744 и 4745 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2591. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1470 и 1471 исламска година.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...