< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2093 (MMXCIII) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2093 година од новата ера, 93. од третиот милениум, 93. од XXI век и четвртта од 2090-тите.

2093 во разни календари
Грегоријански календар2093
MMXCIII
Ab urbe condita2846
Ерменски календар1542
ԹՎ ՌՇԽԲ
Асирски календар6843
Бахајски календар249–250
Балиски календар2014–2015
Бенгалски календар1500
Берберски календар3043
Будистички календар2637
Бурмански календар1455
Византиски календар7601–7602
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
4789 или 4729
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
4790 или 4730
Коптски календар1809–1810
Етиопски календар2085–2086
Еврејски календар5853–5854
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2149–2150
 - Сачка ера2014–2015
 - Кали-југа5193–5194
Холоценски календар12093
Игбоански календар1093–1094
Ирански календар1471–1472
Исламски календар1516–1517
Јапонски календарРејва 75
(令和75年)
Јавански календар2028–2029
Џуче-календар182
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4426
Мингуо-календарТајван 182
民國182年
Нанакшахи625
Тајландски сончев календар2636
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
2219 или 1838 или 1066
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
2220 или 1839 или 1067
Униксно време3881606400 – 3913142399

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7601 и 7602 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6843 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5853 и 5854 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2846.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2093 година се протега во 4729 и 4730, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4789 и 4790 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2636. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1516 и 1517 исламска година.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...