< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2029 (MMXXIX) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2029 година од новата ера, 29. од третиот милениум, 29. од XXI век и последна од 2020-тите.

2029 во разни календари
Грегоријански календар2029
MMXXIX
Ab urbe condita2782
Ерменски календар1478
ԹՎ ՌՆՀԸ
Асирски календар6779
Бахајски календар185–186
Балиски календар1950–1951
Бенгалски календар1436
Берберски календар2979
Будистички календар2573
Бурмански календар1391
Византиски календар7537–7538
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
4725 или 4665
    — до —
己酉年 (зем. петел)
4726 или 4666
Коптски календар1745–1746
Етиопски календар2021–2022
Еврејски календар5789–5790
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2085–2086
 - Сачка ера1950–1951
 - Кали-југа5129–5130
Холоценски календар12029
Игбоански календар1029–1030
Ирански календар1407–1408
Исламски календар1450–1451
Јапонски календарРејва 11
(令和11年)
Јавански календар1962–1963
Џуче-календар118
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4362
Мингуо-календарТајван 118
民國118年
Нанакшахи561
Тајландски сончев календар2572
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
2155 или 1774 или 1002
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
2156 или 1775 или 1003
Униксно време1861920000 – 1893455999

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7537 и 7538 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6779 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5789 и 5790 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2782.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2029 година се протега во 4665 и 4666, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4725 и 4726 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2572. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1450 и 1451 исламска година.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...

Надворешни врски

уреди