< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2051 (MMLI) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2051 година од новата ера, 51. од третиот милениум, 51. од XXI век и втора од 2050-тите.

2051 во разни календари
Грегоријански календар2051
MMLI
Ab urbe condita2804
Ерменски календар1500
ԹՎ ՌՇ
Асирски календар6801
Бахајски календар207–208
Балиски календар1972–1973
Бенгалски календар1458
Берберски календар3001
Будистички календар2595
Бурмански календар1413
Византиски календар7559–7560
Кинески календар庚午(мет. коњ)
4747 или 4687
    — до —
辛未年 (мет. коза)
4748 или 4688
Коптски календар1767–1768
Етиопски календар2043–2044
Еврејски календар5811–5812
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2107–2108
 - Сачка ера1972–1973
 - Кали-југа5151–5152
Холоценски календар12051
Игбоански календар1051–1052
Ирански календар1429–1430
Исламски календар1473–1474
Јапонски календарРејва 33
(令和33年)
Јавански календар1985–1986
Џуче-календар140
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4384
Мингуо-календарТајван 140
民國140年
Нанакшахи583
Тајландски сончев календар2594
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
2177 или 1796 или 1024
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
2178 или 1797 или 1025
Униксно време2556144000 – 2587679999

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7559 и 7560 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6801 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5811 и 5812 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2804.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2051 година се протега во 4687 и 4688, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4747 и 4748 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2594. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1473 и 1474 исламска година.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...