< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2028 (MMXXVIII) ќе биде престапна година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2028 година од новата ера, 28. од третиот милениум, 28. од XXI век и деветта од 2020-тите.

2028 во разни календари
Грегоријански календар2028
MMXXVIII
Ab urbe condita2781
Ерменски календар1477
ԹՎ ՌՆՀԷ
Асирски календар6778
Бахајски календар184–185
Балиски календар1949–1950
Бенгалски календар1435
Берберски календар2978
Будистички календар2572
Бурмански календар1390
Византиски календар7536–7537
Кинески календар丁未(огн. коза)
4724 или 4664
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
4725 или 4665
Коптски календар1744–1745
Етиопски календар2020–2021
Еврејски календар5788–5789
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2084–2085
 - Сачка ера1949–1950
 - Кали-југа5128–5129
Холоценски календар12028
Игбоански календар1028–1029
Ирански календар1406–1407
Исламски календар1449–1450
Јапонски календарРејва 10
(令和10年)
Јавански календар1961–1962
Џуче-календар117
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4361
Мингуо-календарТајван 117
民國117年
Нанакшахи560
Тајландски сончев календар2571
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
2154 или 1773 или 1001
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
2155 или 1774 или 1002
Униксно време1830297600 – 1861919999

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7536 и 7537 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6778 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5788 и 5789 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2781.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2028 година се протега во 4664 и 4665, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4724 и 4725 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2571. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1449 и 1450 исламска година.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...

Надворешни врски уреди