< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2061 (MMLXI) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2061 година од новата ера, 61. од третиот милениум, 61. од XXI век и втора од 2060-тите.

2061 во разни календари
Грегоријански календар2061
MMLXI
Ab urbe condita2814
Ерменски календар1510
ԹՎ ՌՇԺ
Асирски календар6811
Бахајски календар217–218
Балиски календар1982–1983
Бенгалски календар1468
Берберски календар3011
Будистички календар2605
Бурмански календар1423
Византиски календар7569–7570
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
4757 или 4697
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
4758 или 4698
Коптски календар1777–1778
Етиопски календар2053–2054
Еврејски календар5821–5822
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2117–2118
 - Сачка ера1982–1983
 - Кали-југа5161–5162
Холоценски календар12061
Игбоански календар1061–1062
Ирански календар1439–1440
Исламски календар1483–1484
Јапонски календарРејва 43
(令和43年)
Јавански календар1995–1996
Џуче-календар150
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4394
Мингуо-календарТајван 150
民國150年
Нанакшахи593
Тајландски сончев календар2604
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
2187 или 1806 или 1034
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
2188 или 1807 или 1035
Униксно време2871763200 – 2903299199

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7569 и 7570 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6811 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5821 и 5822 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2814.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2061 година се протега во 4697 и 4698, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4757 и 4758 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2604. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1483 и 1484 исламска година.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...