< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2037 (MMXXXVII) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2037 година од новата ера, 37. од третиот милениум, 37. од XXI век и осма од 2030-тите.

2037 во разни календари
Грегоријански календар2037
MMXXXVII
Ab urbe condita2790
Ерменски календар1486
ԹՎ ՌՆՁԶ
Асирски календар6787
Бахајски календар193–194
Балиски календар1958–1959
Бенгалски календар1444
Берберски календар2987
Будистички календар2581
Бурмански календар1399
Византиски календар7545–7546
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
4733 или 4673
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
4734 или 4674
Коптски календар1753–1754
Етиопски календар2029–2030
Еврејски календар5797–5798
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2093–2094
 - Сачка ера1958–1959
 - Кали-југа5137–5138
Холоценски календар12037
Игбоански календар1037–1038
Ирански календар1415–1416
Исламски календар1458–1459
Јапонски календарРејва 19
(令和19年)
Јавански календар1970–1971
Џуче-календар126
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4370
Мингуо-календарТајван 126
民國126年
Нанакшахи569
Тајландски сончев календар2580
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
2163 или 1782 или 1010
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
2164 или 1783 или 1011
Униксно време2114380800 – 2145916799

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7545 и 7546 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6787 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5797 и 5798 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2790.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2037 година се протега во 4673 и 4674, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4733 и 4734 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2580. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1458 и 1459 исламска година.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...

Надворешни врски

уреди