< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2085 (MMLXXXV) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2085 година од новата ера, 85. од третиот милениум, 85. од XXI век и шеста од 2080-тите.

2085 во разни календари
Грегоријански календар2085
MMLXXXV
Ab urbe condita2838
Ерменски календар1534
ԹՎ ՌՇԼԴ
Асирски календар6835
Бахајски календар241–242
Балиски календар2006–2007
Бенгалски календар1492
Берберски календар3035
Будистички календар2629
Бурмански календар1447
Византиски календар7593–7594
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
4781 или 4721
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
4782 или 4722
Коптски календар1801–1802
Етиопски календар2077–2078
Еврејски календар5845–5846
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2141–2142
 - Сачка ера2006–2007
 - Кали-југа5185–5186
Холоценски календар12085
Игбоански календар1085–1086
Ирански календар1463–1464
Исламски календар1508–1509
Јапонски календарРејва 67
(令和67年)
Јавански календар2020–2021
Џуче-календар174
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4418
Мингуо-календарТајван 174
民國174年
Нанакшахи617
Тајландски сончев календар2628
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
2211 или 1830 или 1058
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
2212 или 1831 или 1059
Униксно време3629145600 – 3660681599

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7593 и 7594 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6835 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5845 и 5846 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2838.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2085 година се протега во 4721 и 4722, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4781 и 4782 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2628. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1508 и 1509 исламска година.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...