< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2086 (MMLXXXVI) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2086 година од новата ера, 86. од третиот милениум, 86. од XXI век и седма од 2080-тите.

2086 во разни календари
Грегоријански календар2086
MMLXXXVI
Ab urbe condita2839
Ерменски календар1535
ԹՎ ՌՇԼԵ
Асирски календар6836
Бахајски календар242–243
Балиски календар2007–2008
Бенгалски календар1493
Берберски календар3036
Будистички календар2630
Бурмански календар1448
Византиски календар7594–7595
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
4782 или 4722
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
4783 или 4723
Коптски календар1802–1803
Етиопски календар2078–2079
Еврејски календар5846–5847
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2142–2143
 - Сачка ера2007–2008
 - Кали-југа5186–5187
Холоценски календар12086
Игбоански календар1086–1087
Ирански календар1464–1465
Исламски календар1509–1510
Јапонски календарРејва 68
(令和68年)
Јавански календар2021–2022
Џуче-календар175
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4419
Мингуо-календарТајван 175
民國175年
Нанакшахи618
Тајландски сончев календар2629
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
2212 или 1831 или 1059
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
2213 или 1832 или 1060
Униксно време3660681600 – 3692217599

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7594 и 7595 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6836 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5846 и 5847 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2839.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2086 година се протега во 4722 и 4723, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4782 и 4783 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2629. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1509 и 1510 исламска година.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...