< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2098 (MMXCVIII) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2098 година од новата ера, 98. од третиот милениум, 98. од XXI век и деветта од 2090-тите.

2098 во разни календари
Грегоријански календар2098
MMXCVIII
Ab urbe condita2851
Ерменски календар1547
ԹՎ ՌՇԽԷ
Асирски календар6848
Бахајски календар254–255
Балиски календар2019–2020
Бенгалски календар1505
Берберски календар3048
Будистички календар2642
Бурмански календар1460
Византиски календар7606–7607
Кинески календар丁巳(огн. змија)
4794 или 4734
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
4795 или 4735
Коптски календар1814–1815
Етиопски календар2090–2091
Еврејски календар5858–5859
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2154–2155
 - Сачка ера2019–2020
 - Кали-југа5198–5199
Холоценски календар12098
Игбоански календар1098–1099
Ирански календар1476–1477
Исламски календар1521–1522
Јапонски календарРејва 80
(令和80年)
Јавански календар2033–2034
Џуче-календар187
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4431
Мингуо-календарТајван 187
民國187年
Нанакшахи630
Тајландски сончев календар2641
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
2224 или 1843 или 1071
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
2225 или 1844 или 1072
Униксно време4039372800 – 4070908799

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7606 и 7607 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6848 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5858 и 5859 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2851.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2098 година се протега во 4734 и 4735, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4794 и 4795 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2641. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1521 и 1522 исламска година.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...