< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1385 (MCCCLXXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1385 година од новата ера, 385. од вториот милениум, 85. од XIV век и шеста од 1380-тите.

1385 во разни календари
Грегоријански календар1385
MCCCLXXXV
Ab urbe condita2138
Ерменски календар834
ԹՎ ՊԼԴ
Асирски календар6135
Балиски календар1306–1307
Бенгалски календар792
Берберски календар2335
Будистички календар1929
Бурмански календар747
Византиски календар6893–6894
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
4081 или 4021
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
4082 или 4022
Коптски календар1101–1102
Етиопски календар1377–1378
Еврејски календар5145–5146
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1441–1442
 - Сачка ера1306–1307
 - Кали-југа4485–4486
Холоценски календар11385
Игбоански календар385–386
Ирански календар763–764
Исламски календар786–787
Јапонски календарШитоку 2
(至徳2年)
Јавански календар1298–1299
Јулијански календар1385
MCCCLXXXV
Корејски календар3718
Мингуо-календар527 пред Р. Кина
民前527年
Нанакшахи−83
Тајландски сончев календар1927–1928
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
1511 или 1130 или 358
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
1512 или 1131 или 359

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6893 и 6894 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6135 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5145 и 5146 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2138.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1385 година се протега во 4021 и 4022, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4081 и 4082 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1928. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 786 и 787 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди