Ремс (француски: Reims) — град на североисток во Франција,оддалечен околу 160 км од Париз во регионот Шампања-Ардени.Градот има многу богата историја,започнувајќи уште од римско време.

Ремс
Place du Parvis, Reims(1).jpg
Place du Parvis Ремс
Ремс is located in Франција
Ремс
Координати: 49°15′46″ N; 4°02′05″ E / 49.26278° СГШ; 4.03472° ИГД / 49.26278; 4.03472Координати: 49°15′46″ N; 4°02′05″ E / 49.26278° СГШ; 4.03472° ИГД / 49.26278; 4.03472
ЗемјаФранција
ОкругРемс
Општ. заедницаReims
Управа
 • Градоначалник (2008-2014) Аделин Хазан (СП)
Население 1188.078
INSEE/Пошт. бр.51454
2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

ГеографијаУреди

ИсторијаУреди

Знаменитости од градотУреди

КултураУреди

ВиноУреди

СпортУреди

Познати луѓе од РемсУреди

Збратимени градовиУреди

Надворешни врскиУреди

ГалеријаУреди