< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1503 (MDIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1503 година од новата ера, 503. од вториот милениум, 3. од XVI век и четвртта од 1500-тите.

1503 во разни календари
Грегоријански календар1503
MDIII
Ab urbe condita2256
Ерменски календар952
ԹՎ ՋԾԲ
Асирски календар6253
Балиски календар1424–1425
Бенгалски календар910
Берберски календар2453
Будистички календар2047
Бурмански календар865
Византиски календар7011–7012
Кинески календар壬戌(вод. куче)
4199 или 4139
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
4200 или 4140
Коптски календар1219–1220
Етиопски календар1495–1496
Еврејски календар5263–5264
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1559–1560
 - Сачка ера1424–1425
 - Кали-југа4603–4604
Холоценски календар11503
Игбоански календар503–504
Ирански календар881–882
Исламски календар908–909
Јапонски календарБунки 3
(文亀3年)
Јавански календар1420–1421
Јулијански календар1503
MDIII
Корејски календар3836
Мингуо-календар409 пред Р. Кина
民前409年
Нанакшахи35
Тајландски сончев календар2045–2046
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
1629 или 1248 или 476
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
1630 или 1249 или 477

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7011 и 7012 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6253 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5263 и 5264 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2256.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1503 година се протега во 4139 и 4140, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4199 и 4200 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2046. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 908 и 909 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди