< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1521 (MDXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1521 година од новата ера, 521. од вториот милениум, 21. од XVI век и втора од 1520-тите.

1521 во разни календари
Грегоријански календар1521
MDXXI
Ab urbe condita2274
Ерменски календар970
ԹՎ ՋՀ
Асирски календар6271
Балиски календар1442–1443
Бенгалски календар928
Берберски календар2471
Будистички календар2065
Бурмански календар883
Византиски календар7029–7030
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
4217 или 4157
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
4218 или 4158
Коптски календар1237–1238
Етиопски календар1513–1514
Еврејски календар5281–5282
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1577–1578
 - Сачка ера1442–1443
 - Кали-југа4621–4622
Холоценски календар11521
Игбоански календар521–522
Ирански календар899–900
Исламски календар927–928
Јапонски календарЕјшо 18 / Дајеј 1
(大永元年)
Јавански календар1438–1439
Јулијански календар1521
MDXXI
Корејски календар3854
Мингуо-календар391 пред Р. Кина
民前391年
Нанакшахи53
Тајландски сончев календар2063–2064
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
1647 или 1266 или 494
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
1648 или 1267 или 495

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7029 и 7030 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6271 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5281 и 5282 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2274.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1521 година се протега во 4157 и 4158, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4217 и 4218 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2064. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 927 и 928 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди