< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1390 (MCCCXC) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1390 година од новата ера, 390. од вториот милениум, 90. од XIV век и прва од 1390-тите.

1390 во разни календари
Грегоријански календар1390
MCCCXC
Ab urbe condita2143
Ерменски календар839
ԹՎ ՊԼԹ
Асирски календар6140
Балиски календар1311–1312
Бенгалски календар797
Берберски календар2340
Будистички календар1934
Бурмански календар752
Византиски календар6898–6899
Кинески календар己巳(зем. змија)
4086 или 4026
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
4087 или 4027
Коптски календар1106–1107
Етиопски календар1382–1383
Еврејски календар5150–5151
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1446–1447
 - Сачка ера1311–1312
 - Кали-југа4490–4491
Холоценски календар11390
Игбоански календар390–391
Ирански календар768–769
Исламски календар792–793
Јапонски календарКоо 2 / Мејтоку 1
(明徳元年)
Јавански календар1303–1304
Јулијански календар1390
MCCCXC
Корејски календар3723
Мингуо-календар522 пред Р. Кина
民前522年
Нанакшахи−78
Тајландски сончев календар1932–1933
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
1516 или 1135 или 363
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
1517 или 1136 или 364

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6898 и 6899 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6140 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5150 и 5151 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2143.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1390 година се протега во 4026 и 4027, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4086 и 4087 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1933. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 792 и 793 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди