< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1523 (MDXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1523 година од новата ера, 523. од вториот милениум, 23. од XVI век и четвртта од 1520-тите.

1523 во разни календари
Грегоријански календар1523
MDXXIII
Ab urbe condita2276
Ерменски календар972
ԹՎ ՋՀԲ
Асирски календар6273
Балиски календар1444–1445
Бенгалски календар930
Берберски календар2473
Будистички календар2067
Бурмански календар885
Византиски календар7031–7032
Кинески календар壬午(вод. коњ)
4219 или 4159
    — до —
癸未年 (вод. коза)
4220 или 4160
Коптски календар1239–1240
Етиопски календар1515–1516
Еврејски календар5283–5284
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1579–1580
 - Сачка ера1444–1445
 - Кали-југа4623–4624
Холоценски календар11523
Игбоански календар523–524
Ирански календар901–902
Исламски календар929–930
Јапонски календарДајеј 3
(大永3年)
Јавански календар1440–1442
Јулијански календар1523
MDXXIII
Корејски календар3856
Мингуо-календар389 пред Р. Кина
民前389年
Нанакшахи55
Тајландски сончев календар2065–2066
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
1649 или 1268 или 496
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
1650 или 1269 или 497

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7031 и 7032 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6273 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5283 и 5284 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2276.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1523 година се протега во 4159 и 4160, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4219 и 4220 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2066. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 929 и 930 исламска година.

Настани

уреди
Јануари - Јуни
уреди
Јули - Декември
уреди

На непозната дата

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди