Л’Аквила

општина во Италија

Л’Аквила (италијански: L'Aquila) — град во средна Италија, главен град на регионот Абруцо и главен град на истоимената област. Сепак, тоа не е најголемиот град и економски најзначајниот бидејќи тука е крајбрежниот Пескара.

Л’Аквила
општина
Општина Л’Аквила
Главниот плоштад во Л’Аквила
Главниот плоштад во Л’Аквила
Знаме на Л’АквилаГрб на Л’Аквила
ЗемјаИталија
РегионАбруцо
ПокраинаЛ’Аквила
Управа
 • ГрадоначалникПјерлуиџи Бионди (FdI)
Површина
 • Вкупна473,91 км2 (18,298 ми2)
Надм. вис.&10000000000000714000000714 м
Население (декември 31, 2013)[1]
 • Вкупно70.967
 • Густина1,5/км2 (3,9/ми2)
ДемонимАквилани
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.67100
Повик. бр.0862
Светец-заштитниксв. Максим Еквитиј, св. Петар Целестин, св. Бернардин Сиенски
Слава10 јуни
Мреж. местоМатична страница

Аквила е познат како највисокиот голем град во централна Италија.

Потекло на името

уреди

Л’Аквила на италијански значи „орел“.

Географија

уреди
 
Историското јадро на Л’Аквила
 
Плоштадот на катедралата
 
Централна улица во Л'Аквил

Л’Аквила се наоѓа во централна Италија. Градот е 120 километри североисточно од главниот град Рим и 200 километри западно од Пескара.

Релјеф: Л’Аквила се развила на многу високо земјиште во централните Апенини . Висината на градот е околу 710–720 м надморска височина. Градот е опкружен со највисоките врвови на Апенините, а на околу 15 километри источно од градот се наоѓа Гран Сасо (2.912 м надморска височина), највисокиот врв на Апенинскиот полуостров.

Клима: Климата во Л’Аквила е умерено континентална поради значителната надморска височина. Соодветно на тоа, климата е многу поостра отколку во околните градови, кои се блиску до морето и на помала надморска височина. Снегот во градот е редовен зимски феномен, кој е многу редок во централна Италија.

Климатски податоци за Stazione Meteo L'Aquila 42°22′N 13°21′E / 42.367° СГШ; 13.350° ИГД / 42.367; 13.350
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Прос. висока °C (°F) 6.4
(43.5)
8.5
(47.3)
12.3
(54.1)
16.3
(61.3)
20.9
(69.6)
25.3
(77.5)
29.0
(84.2)
29.1
(84.4)
24.7
(76.5)
18.4
(65.1)
12.2
(54)
7.4
(45.3)
17.54
(63.57)
Сред. дневна °C (°F) 2.3
(36.1)
3.8
(38.8)
7.0
(44.6)
10.7
(51.3)
14.9
(58.8)
18.7
(65.7)
21.6
(70.9)
21.6
(70.9)
18.1
(64.6)
12.8
(55)
7.8
(46)
3.7
(38.7)
11.92
(53.45)
Прос. ниска °C (°F) −1.8
(28.8)
−1.0
(30.2)
1.7
(35.1)
5.0
(41)
8.8
(47.8)
12.2
(54)
14.2
(57.6)
14.1
(57.4)
11.4
(52.5)
7.2
(45)
3.3
(37.9)
−0.1
(31.8)
6.25
(43.26)
Прос. дожд мм (ин) 66.1
(2.602)
64.5
(2.539)
51.2
(2.016)
56.6
(2.228)
51.0
(2.008)
46.1
(1.815)
34.7
(1.366)
37.7
(1.484)
52.8
(2.079)
66.3
(2.61)
91.3
(3.594)
83.7
(3.295)
702
(27.636)
Прос. снег см (ин) 27
(10.6)
19.8
(7.8)
7.2
(2.83)
0
(0)
0
(0)
0
(0)
0
(0)
0
(0)
0
(0)
0
(0)
0
(0)
13.8
(5.43)
67.8
(26.66)
Прос. бр. дождливи денови 8 8 8 9 8 6 5 5 6 8 10 10 91
Прос. бр. снежни денови 3 2.2 1 0 0 0 0 0 0 0 0 1.6 7.8
Извор: [2]

Води : Л’Аквила поради високата надморска височина градот нема големи водотеци, но низ градот течат неколку мали потоци.

Историја

уреди

Населба на ова место првпат се појавила во 13 век. Владетелите на Кралството на двете Сицилии изградиле населба опкружена со масивни ѕидини во обид да обезбедат власт во овие краишта на своето кралство. Градот, како утврдено и безбедно место, набрзо станал важен политички центар на Кралството Двете Сицилии.

Л’Аквила била припоена во 1860 година кон новооснованата Италија. Веднаш станала главен град на провинцијата Абруцо и Молизе, подоцна само на Абруцо.

Низ историјата, градот често бил потресен од земјотреси. Па во 2009 година бил тешко уништен од земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала.[3]

Популација

уреди

Според резултатите од пописот на населението во 2013 година, во општината живееле 70 967 жители.[4]

1931 1936 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2013
51 174 51 160 54 633 56 019 60 131 63 678 66 813 68 503 66 964 70 967

Во 2008 година Л’Аквила имала околу 73.000 жители, 1,5 пати повеќе отколку на почетокот на 20 век.

Денес, во градот има и голем број доселеници.

Градови партнери

уреди

Галерија

уреди

Наводи

уреди
  1. Population data from Istat
  2. „Il clima dell'Aquila“. CETEMPS. Архивирано од изворникот на ноември 21, 2011. Посетено на септември 26, 2011.
  3. „Снажан земљотрес у Италији”. BBC. 26. 4. 2009.
  4. „Statistiche I.Stat“. ISTAT. 28. 12. 2012. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)