Ана де Божу (француски: Anne de Beaujeu; 3 април 146114 ноември 1522) — француска принцеза, ќерка на Луј XI. Таа била регент на својот помал брат, неполнолетниот Шарл VIII. По смртта на Луј XI во 1483 година, престолонаследникот имал 13 години, кое според тогашните француски закони, не му било дозволено да управува самостојно со земјата. Ана како регент на земјата била во периодот од 1483 до 1491 година.

Ана де Божу
Војвотката од Бурбон
Регент на Франција
Портрет на Ана де Божу
СопружникПетар II
ДецаШарло де Бурбон, Војвода од Клермонт
Сузана де Бурбон
Полно име
Anne de Beaujeu
ДинастијаДинастија Валоа
ТаткоЛуј XI
МајкаШарл Савоа

Како регент на Франција, Ана била една од најмоќните жени кон крајот на XV век во Европа, и затоа често била нарекувана Мадам ла Гран.[1]

Наводи уреди

  1. Robin, Maury Robin, and Anne R. Larsen, Carole Levin, Encyclopedia of women in the Renaissance, (ABC-CLIO, 2007), 42-43.