Елизабета II

кралица на Обединетото Кралство и земјите од Комонвелтот

Елизабета II (англ. Elizabeth II) цело име: Елизабета Александра Мери Виндзор (р. 21 април 1926) — кралица на шеснаесет независни држави и нивни прекуморски територии здружени во сојузот наречен Комонвелт. Според Вестминстерскиот статут од 1931 г., таа ги носи круната и владетелската титула на секоја од тие држави посебно и подеднакво; сепак таа е жител и најдиректно вклучена во Велика Британија, нејзиното најстаро кралство, во кое нејзините предци владееле повеќе од 1000 години. Стапила на престолот во 1952 г.

Елизабета II
Нејзиното Величество Кралицата Елизабета II
Елизабета II во 2015 г.
На престолод 6 февруари 1952
(&1000000000000007000000070 години и &10000000000000147000000147 дена)
Крунисување2 јуни 1953
ПретходникЏорџ VI
ПрестолонаследникЧарлс, принц од Велс
ПремиериСписок
СопружникПринц Филип, Војвода од Единбург
Деца
Detail
Чарлс, принц од Велс
Ана, кралска принцеза
принц Ендрју, војвода од Јорк
принц Едвард, ерл од Весекс
Полно име
Елизабета Александра Мери
ДинастијаВиндзор
ТаткоЏорџ VI
МајкаЕлизабета Боуз-Лајон
ВероисповедАнгликанска црква и Црква на Шкотска
ПотписЕлизабета II's signature

Покрај Обединетото Кралство, Елизабета II е и Кралица и на Канада, Австралија, Нов Зеланд, Јамајка, Барбадос, Бахамите, Гренада, Папуа Нова Гвинеја, Соломонски Острови, Тувалу, Света Луција, Свети Винсент и Гренадините, Антигва и Барбуда, Белиз и Сент Китс и Невис. Во секоја од овие држави, таа е претставена од Генерален гувернер. 16 земји во кои таа е кралица се познати како кралства на Комонвелтот. Нивното вкупно население брои 129 милиони жители. Теоретски, нејзината моќ е огромна, но во пракса и според конвенциите, таа лично никогаш не се впушта во политички прашања. Сепак, особено во Велика Британија, позната е по тоа дека е активна во кулоарската политика и во работите на државата, и редовно се среќава на работни средби со министрите од Владата. Елизабета II држи и низа други позиции, меѓу нив и шеф на Комонвелтот, врховен поглавар на Англиканската црква, војвода од Нормандија, лорд на островот Ман, врховен командант на армијата на Велика Британија, врховен командант на армијата на Канада, врховен адмирал на морнарицата и др.

Елизабета II е еден од најдолго владеачките монарси во историјата, и исто така единствена која е водач на повеќе од една држава истовремено (заедно со претседателот на Франција кој истовремено е и ко-принц на Андора. Како што некои од колониите на Британскиот Комонвелт (денешен Комонвелт) се здобивале со независност од Велика Британија за време на нејзиното владеење, таа станувала кралица на новопрогласените независни држави.

Од 1947 кралицата е мажена за принцот Филип,[1] војводата од Единбург, роден како принц од Грција и Данска, но по натурализацијата во Англија познат како Филип Маунтбатен. До денес тие имаат 4 деца и осум внуци.

Моментално таа е втор најстар шеф на држава во светот, по кралот Бумибол на Тајланд. През периодот од преку 50 години владеење, кралицата има доживеано смена на 10 британски премиери, како и бројни други премиери на земјите на Комонвелтот на кои таа е шеф на држава.

ДетствоУреди

Елизабета се родила на 17 Брутон Стрит во Мејфеар, Лондон на 21 април 1926. Нејзиниот татко бил принцот Алберт, Војвода на Јорк (подоцна крал Џорџ VI), вториот најстар син на Џорџ V и кралицата Мери. Нејзината мајка била војвотката на Јорк (леди Елизабета Боуз-Лајон), ќерка на Клод Џорџ Боуз-Лајон, 14 гроф на Стратмор и Кингхорн и неговата жена, грофицата од Стратмор.

Кралицата била крстена во Музичката соба во Бакингемската палата од Космо Ланг, тогашниот Јоршки надбискуп, а нејзините кумови биле кралот Џорџ и кралицата Мери, кралскатата принцеза, војводата на Конот, грофот од Стратмор и леди Елфинстон.[2]

Елизабета била крстена по нејзината мајка, додека двете средни имиња се преземени од нејзината баба од таткова страна кралицата Александра и од нејзината баба кралицата Мери.[3] Како дете членовите на нејзиното најблиско семејство ја нарекувале „Лилибет“.[4]

Како внука по машка линија на британскиот суверен, таа ја имала титулата британска принцеза и ословувана Нејзиното Кралско Височество. Полниот начин на ословување ѝ бил Нејзиното Кралско Височество принцезата Елизабета од Јорк. Кога се родила, таа била трета во наследната низа на британскиот престол, зад нејзиниот татко и чичко, принцот од Велс (подоцна крал Едвард VIII). Иако нејзиното раѓање побудило јавен интерес, никој не можел да предвиди дека таа би станала кралица. Се претпоставувало дека нејзиниот чичко, принцот од Велс би се оженил и би имал деца во догледно време.[5] Доколку Едвард останал на престолот и немал деца (што било веројатно), Елизабета сепак би била кралица.

ОбразованиеУреди

Младата принцеза Елизабета добила домашно образование, како и нејзината помлада сестра, принцезата Маргарет, под туторство на нејзината мајка, а потоа војвотката од Јорк. Нејзина гувернанта била Марион Крафорд.[6] Таа студирала историја со С. Х. К. Мартен, проректор на Етон[7] како и современи јазици.[8] Моментално таа течно зборува француски. Веронауката пак, ја научила од Кантербуршкиот надбискуп и отсекогаш била побожен верник во рамките на Англиканската црква.

НаследничкаУреди

Кога нејзиниот татко станал крал 1936 со абдикацијата на нејзиниот чичко Едвард VIII, Елизабета станала наследничка.

ПотомциУреди

Име Birth Сопружник Деца Внуци
Чарлс, принц од Велс 14 ноември 1948 29 јули 1981
разведени во 1996 г.
Леди Дијана Спенсер Принц Вилијам, војвода од Кембриџ Џорџ, принц од Кембриџ
Шарлота, принцеза од Кембриџ
Принц Хари од Велс Арчи Монтбан
9 април 2005 Камила Шанд
Принцеза Ана, кралска принцеза 15 август 1950 14 ноември 1973
разведени во 1992 г.
Марк Филипс Питер Филипс Савана Филипс
Ајла Филипс
Зара Филипс
12 декември 1992 Тимоти Лоренс
Принц Ендрју, војвода од Јорк 19 февруари 1960 23 јули 1986
разведени во 1996 г.
Сара Фергусон Беатриса, принцеза од Јорк
Евгенија, Принцеза од Јорк
Принц Едвард, ерл од Весекс 10 март 1964 19 јуни 1999 Софи Рис-Џонс Леди Луиза Виндзор
Џејмс, виконт Северн

Надворешни врскиУреди


Претходник
Џорџ VI
Кралица на Обединетото Кралство
6 февруари 1952–моментално
На должноста
Претходник
Џорџ VI,
како Крал на Обединетото Кралство
Кралица на Австралија
6 февруари 1952–денес
Наследник
сега за сега нема
Кралица на Канада
6 февруари 1952–денес
Кралица на Нов Зеланд
6 февруари 1952–денес
Претходник
Самата,
како Кралица на Обединетото Кралство
Кралица на Јамајка
6 август 1962–денес
Кралица на Барбадос
30 ноември 1966–денес
Кралица на Бахамите
10 јули 1973–денес
Кралица на Гренада
7 февруари 1974–денес
Кралица на Соломоновите Острови
7 јули 1978–денес
Кралица на Тувалу
1 октомври 1978–денес
Кралица на Света Луција
22 февруари 1979–денес
Кралица на Свети Винсент и Гренадините
27 октомври 1979–денес
кралица на Белиз
21 септември 1981–денес
Кралица на Антигва и Барбуда
1 ноември 1981–денес
Кралица на Свети Кристофер и Невис
19 септември 1983–денес
Претходник
Самата,
како Кралица на Австралија
Кралица на Папуа и Нова Гвинеја
16 септември 1975–денес
Претходник
Џорџ VI,
како Крал на Обединетото Кралство
Кралица на Цејлон
6 февруари 1952–1972
Наследник
Кај на титулата
Кралица на Пакистан
6 февруари 1952–1956
Кралица на Јужна Африка
6 февруари 1952–1961
Претходник
Самата,
како Кралица на Обединетото Кралство
Кралица на Гана
1957–1960
Кралица на Нигерија
1960–1963
Кралица на Сиера Леоне
1961–1971
Кралица на Тангањика
1961–1962
Кралица на Тринидад и Тобаго
1962–1976
Кралица на Уганда
1962–1963
Кралица на Кенија
1963–1964
Кралица на Малави
1964–1966
Кралица на Малта
1964–1974
Кралица на Гамбија
1965–1970
Кралица на Гвајана
1966–1970
Кралица на Маврициус
1968–1992
Кралица на Фиџи
1970–1987

НаводиУреди

 1. Heald, p. 77
 2. Hoey, p. 40
 3. Brandreth, p. 103
 4. Pimlott, p. 12
 5. Bond, p. 8; Lacey, p. 76; Pimlott, p. 3
 6. Crawford, p. 26; Pimlott, p. 20; Shawcross, p. 21
 7. Brandreth, p. 124; Crawford, p. 85; Lacey, p. 112; Marr, p. 88; Pimlott, p. 51; Shawcross, p. 25
 8. Her Majesty The Queen: Early life and education, Royal Household, 29 December 2015, Посетено на 18 April 2016

НаводиУреди

 • Jennie Bond (2006). Elizabeth: Eighty Glorious Years. London: Carlton Publishing Group. ISBN 1-84442-260-7
 • Bousfield, Arthur; Toffoli, Gary (2002). Fifty Years the Queen. Toronto: Dundurn Press. ISBN 978-1-55002-360-2
 • Sarah Bradford (2012). Queen Elizabeth II: Her Life in Our Times. London: Penguin. ISBN 978-0-670-91911-6
 • Gyles Brandreth (2004). Philip and Elizabeth: Portrait of a Marriage. London: Century. ISBN 0-7126-6103-4
 • Asa Briggs (1995). The History of Broadcasting in the United Kingdom: Volume 4. Oxford: Oxford University Press. ISBN 0-19-212967-8
 • John Campbell (2003). Margaret Thatcher: The Iron Lady. London: Jonathan Cape. ISBN 0-224-06156-9
 • Marion Crawford (1950). The Little Princesses. London: Cassell & Co.
 • Hardman, Robert (2011). Our Queen. London: Hutchinson. ISBN 978-0-09-193689-1
 • Tim Heald (2007). Princess Margaret: A Life Unravelled. London: Weidenfeld & Nicolson. ISBN 978-0-297-84820-2
 • Hoey, Brian (2002). Her Majesty: Fifty Regal Years. London: HarperCollins. ISBN 0-00-653136-9
 • Robert Lacey (2002). Royal: Her Majesty Queen Elizabeth II. London: Little, Brown. ISBN 0-316-85940-0
 • Harold Macmillan (1972). Pointing The Way 1959–1961 London: Macmillan. ISBN 0-333-12411-1
 • Andrew Marr (2011). The Diamond Queen: Elizabeth II and Her People. London: Macmillan. ISBN 978-0-230-74852-1
 • Andrew Neil (1996). Full Disclosure. London: Macmillan. ISBN 0-333-64682-7
 • Harold Nicolson (1952). King George the Fifth: His Life and Reign. London: Constable & Co.
 • Jonathan Petropoulos (2006). Royals and the Reich: the princes von Hessen in Nazi Germany. New York: Oxford University Press. ISBN 0-19-516133-5
 • Ben Pimlott (2001). The Queen: Elizabeth II and the Monarchy. London: HarperCollins. ISBN 0-00-255494-1
 • Andrew Roberts; Edited by Antonia Fraser (2000). The House of Windsor. London: Cassell & Co. ISBN 0-304-35406-6
 • William Shawcross (2002). Queen and Country. Toronto: McClelland & Stewart. ISBN 0-7710-8056-5
 • Margaret Thatcher (1993). The Downing Street Years. London: HarperCollins. ISBN 0-00-255049-0
 • Pierre Trudeau (1993). Memoirs. Toronto: McLelland & Stewart. ISBN 978-0-7710-8588-8
 • Williamson, David (1987). Debrett's Kings and Queens of Britain. Webb & Bower. ISBN 0-86350-101-X
 • Woodrow Wyatt; Edited by Sarah Curtis (1999). The Journals of Woodrow Wyatt: Volume II. London: Macmillan. ISBN 0-333-77405-1
Елизабета II  
Предци: Потекло | Предци
Комонвелт: Премиери | Кралица на Канада | Кралица на Австралија | Кралица на Нов Зеланд
Посети: Државни посети | Посети во Комонвелтот
Титули: Британски титули и почести | Титули и почести на ниво на Комонвелтот
Празници: Сребрен Јубилеј | Златен јубилеј | Роденденот на Кралицата
Монарси на Обединетото Кралство
 Кралство Велика Британија Ана | Џорџ I | Џорџ II | Џорџ III
 Обединето Кралство  Џорџ III | Џорџ IV | Вилијам IV | Викторија | Едвард VII | Џорџ V** | Едвард VIII** | Џорџ VI** | Елизабета II**
* Сите исто така монарси на Ирска | ** Исто така монарх на Комонвелтот