< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

13 (XIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 13 година од новата ера, 13. од првиот милениум, 13. од I век и четвртта од 10-тите.

13 во разни календари
Грегоријански календар13
XIII
Ab urbe condita766
Асирски календар4763
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−580
Берберски календар963
Будистички календар557
Бурмански календар−625
Византиски календар5521–5522
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
2709 или 2649
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
2710 или 2650
Коптски календар−271 – −270
Етиопски календар5–6
Еврејски календар3773–3774
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера69–70
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3113–3114
Холоценски календар10013
Ирански календар609 п.п. – 608 п.п.
Исламски календар628 п.х. – 627 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар13
XIII
Корејски календар2346
Мингуо-календар1899 пред Р. Кина
民前1899年
Нанакшахи−1455
Селевкидски календар324/325 г.г.
Тајландски сончев календар555–556
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
139 или −242 или −1014
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
140 или −241 или −1013

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5521 и 5522 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4763 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3773 и 3774 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 766.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 13 година се протега во 2649 и 2650, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2709 и 2710 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 556. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 628 и 627 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   13 на Ризницата ?