Илија Џувалековски

македонски глумец

Илија Џувалековски (20 декември 1915 во Прилеп - 18 октомври 2004 во Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец, режисер и педагог.[1]

Илија Џувалековски
Роден 20 декември 1915
Прилеп, Кралство Србија
Починал 18 октомври 2004(2004-10-18) (возр. 88)
Скопје, Македонија Македонија
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Фросина
Мис Стон
Волчја ноќ
Кота 905
Денови на искушение
Црвениот коњ
Чорбаџи Теодос
Републиката во пламен
Занимање музичар, глумец

Животопис уреди

Пред Втората светска војна студирал Музичка академија во Белград каде што пеел македонски изворни песни за Радио Београд се до 1941 година. Во август 1944 година заминал на Вис каде под раководство на Вјекослав Африќ настапувал во Театарот на Народното ослободување. По кратко време заминал во Москва каде што станал член на уредувачкиот одбор на радио-станицатаСлободна Југославија“.

Во 1945 година се вратил во Македонија и се решил за глумечка кариера. Првите успеси ги постигнал во Македонскиот народен театар во Скопје.

Во 1964 година заминал во Загреб каде настапувал за Хрватскиот народен театар, а од 1967 ја водел катедрата за глума на македонски јазик при Академијата за театар, филм и телевизија.

Во Скопје се вратил во 1972 година и продолжил со својата педагошка работа на Факултетот за драмски уметности, а истовремено и со својата глумечка кариера, како на домашната, така и на меѓународната сцена.

Театарски улоги уреди

Џувалековски има настапувано како:

 • Поцко („Чорбаџи Теодос“);
 • Виќа („Сомнително лице“);
 • Отело во истоименото дело;
 • Егор Буличов во истоименото дело;
 • Гоце во истоименото дело;
 • Тетерев („Малограѓани“);
 • Сатин („На дното“);
 • Игнациј Глембај („Господа Глембаеви“);
 • Лембах („Во агонија“);
 • Луков („Црнила“);
 • Лир („Крал Лир“);
 • Таткото („Црна дупка“);
 • и други.

Филмографија уреди

Година Филм Улога
1949 Мајка Катина ТВ-филм Дендрамис
1952 Фросина ТВ-филм Крсте
1952 Деца ТВ-филм Петар
1955 Есалон доктор М ТВ-филм Куртес
1955 Волча ноќ ТВ-филм Божин
1956 Клисура ТВ-филм Рамадан
1957 Туѓа земја ТВ-филм
1957 Мал човек ТВ-филм Иследник
1957 Ќе се вратам ТВ-филм Адвокат на Бранко
1958 Мис Стон ТВ-филм Четнопеев
1959 Ил Вендикатор ТВ-филм Иван Ивановиќ
1959 Виза за злото ТВ-филм Калпак
1959 Цампо мамула ТВ-филм
1960 Кота 905 ТВ-филм Мајор Момир
1961 Мирно лето ТВ-филм Каралампие
1961 Узаврели град ТВ-филм Сиба
1962 Крст ракоч ТВ-филм
1963 Лице и лице ТВ-филм Војо
1964 Службен полозај ТВ-филм
1964 Сваниш ТВ-филм Стројовоѓа
1965 Четвртта димензија ТВ-филм
1965 Работна ноќ во музејот ТВ-филм
1965 Денови на искушение ТВ-филм Луков
1965 Чиркус рех ТВ-филм
1966 Морган ТВ-филм
1966 Винето и Мелозот ТВ-филм
1966 Каде по дождот ТВ-филм Таткото на Леа
1967 Летови кои се памтат ТВ-филм Пациент пушач
1967 Македонска крвава свадба ТВ-филм
1967 Протест ТВ-филм Јозо
1967 Четвртта супотник ТВ-филм Нико
1967 Пављон број 6 ТВ-филм Андреј
1969 Маљва ТВ-филм Василие
1969 Светски сибиче ТВ-филм
1969 Републиката во пламен ТВ-филм Ташку Ѓонда
1970 Та добра душа ТВ-филм
1971 Понасање Ивана Лучича ТВ-филм
1971 Каде идат диви свињи ТВ-серија Професор
1972 Либерту ТВ-филм Нунзио
1973 Залрз над езерска земја ТВ-серија
1973 ТВ ребус ТВ-серија
1975 Јад ТВ-филм
1975 Волшебното самарче ТВ-серија Тале
1975 Светецот од Слатина ТВ-филм
1975-1976 Патот кон иднината ТВ-серија
1976 Сослушување на железничарот ТВ-филм Мајстор Момир
1976 Војвода Спиро црне ТВ-филм
1979 Томе од бензинската пумпа ТВ-филм
1979 Наши години ТВ-серија Боро
1980 Оловна бригада ТВ-филм Љубен
1981 Црвениот коњ ТВ-филм Никофор
1982 Непокорен град ТВ-филм др. Иван Рибар
1982 Јужна патека ТВ-филм
1982 Илинден ТВ-серија Мудорот
1984 Белото циганче ТВ-серија Баба Мулон
1984 Шта се згоди кад се љубав роди ТВ-филм
1985 Јазол ТВ-филм
1987 Трст виа Скопје ТВ-серија Арабаба
1987 Чорбаџи Теодос ТВ-филм Поцко
1988 Завера и издаја ТВ-серија Ѓорѓи Димитров
1990 Позитивна нула ТВ-серија
1990-1991 ДО РЕ МИ ТВ-серија Дедото
1993 Бог да ги убие шпионите ТВ-филм Поличајскиот началник

Награди уреди

Наводи уреди

 1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Џудото“. Македонска енциклопедија. , книга II (М-Ш). Скопје: МАНУ. стр. 1641. Text "series " ignored (help)

Надворешни врски уреди