Отвори го главното мени

Реј Чарлс Робинсон (септември 23, 1930 – 10 јуни, 2004). Познат под името Реј Чарлс, бил Американски пејач и текстописец, музичар и композитор. Меѓу пријатели и колеги музичари, тој често бил нарекуван "Брат Ray." Тој беше често си се нарекува "Гениј." Чарлс бил слеп уште од седумгодишна возраст.

Тој беше пионер во душевната музика  во текот на 1950-тите со комбинирање на блуз, ритам и блуз, и госпел стиловите во музиката која ја снимал за Атлантик Рекордс.[1][2] Тој исто така придонесе за интеграција на кантри музика, ритам и блуз и поп музика во текот на 1960-тите години со своjoт успех на АБЦ Рекордс особено со своите два Модерн Саундс албуми.[3][4][5] Додека тој беше со ABC, Чарлс стана една од првите црни музичари на кој што му било доделено уметничка контрола од страна на мејнстрим снимачка компанија.[6]

Чарлс цитира Nat Кинг Кол како примарно влијание, но неговата музика исто така беше под влијание на Вестерн, џез, ритам и блуз уметниците на денот, вклучувајќи го Луис Џордан и Чарлс Браун.[7] Тој стана пријател со Quincy Jones. Нивното пријателство траело до крајот на животот на Чарлс. Френк Синатра  го нарекол Реј Чарлс "единствениот вистински гениј во шоу бизнисот," иако Чарлс го потценил овој поим.[8]

Во 2002 година, Ролинг Стоун го рангираа Чарлс како број десет на својата листа на "100 Најголеми Уметници на Сите времиња",[9] и како број два на нивната ноемвриска листа на 2008 за "100 Најдобри Пејачи на Сите времиња".[10] Били Џоел забележува, "Ова може да звучи погрешно, но мислам дека Реј Чарлс е поважен од Елвис Присли.[11]

БелешкиУреди

НаводиУреди

 1. Unterberger, Richie. Biography: Ray Charles. AllMusic; retrieved November 26, 2009.
 2. „Show 15 – The Soul Reformation: More on the evolution of rhythm and blues“. University of North Texas. May 11, 1969. конс. September 10, 2010. 
 3. Guide Profile: Ray Charles, About.com; retrieved December 12, 2008.
 4. Palmer, Robert (9 февруари 1978 г). Soul Survivor Ray Charles. ст. 10–14. https://www.rollingstone.com/news/story/24143629/soul_survivor_ray_charles. посет. 9 ноември 2008 г. 
 5. Tyrangiel, Josh. „Review: Modern Sounds in Country and Western Music“, „Time“, 2006.
 6. VH1 (2003), p. 210.
 7. Charles, Ray; Ritz, David (1992). Brother Ray. New York: Da Capo Press. ISBN 0-306-80482-4. 
 8. Bronson, Fred (1997). The Billboard Book of Number One Hits (4th издание). New York: Watson-Guptill. стр. 98. ISBN 0-8230-7641-5. 
 9. Morrison, Van. „100 Greatest Artists of All Time. No. 10: Ray Charles“. Rolling Stone. конс. June 13, 2010. 
 10. Joel, Billy. „100 Greatest Singers of All Time. No. 2: Ray Charles“. rollingstone.com. конс. June 13, 2010. 
 11. "A Tribute to Ray Charles". Rolling Stone, nos. 952–953, July 8–22, 2004.