Ричи Валенс (Ричард Стивен Веленцуела; 13 мај 1941-3 февруари 1959) бил американски пејач, текстописец и гитарист. Иако неговата кариера била многу кратка тој создал неколку хитови, меѓу кои една од попознатите е преработката на Ла Бамба која е инаку мексиканска народна песна, која Ричи ја трансформирал во рок. Автобусот со кој патувале на турнеи се расипал па одлучиле да се возат со мал авион и по авионска несреќа животот го загубил Ричи Валенс, чија кариера траела само 2 години

Ричи Валенс
Родено имеРичард Стивен Веленцуела
Роден(а)13 мај 1941
ПотеклоPacoima, California, USA
Починал(а)3 февруари 1959 близу Clear Lake, Iowa, USA
ЖанровиРок ен Рол
ЗанимањаПејач
ИнструментиГитара
Период на активност1957–1959
ИздавачиDel-Fi Records