Алјаскаамериканска сојузна држава со главен град Џуно. САД ја купила Алјаска од Русија во 1867 и била вклучена како држава во 1959.

Алјаска
State of Alaska
Знаме на Алјаска Печат на Алјаска
Знаме Печат
Прекар(и): The Last Frontier
Гесло: North to the Future
АлабамаАлјаскаАризонаАрканзасКалифорнијаКолорадоКонектикатДелаверФлоридаЏорџијаХаваиАјдахоИлиноисИндијанаАјоваКанзасКентакиЛуизијанаМејнМерилендМасачусетсМичигенМинесотаМисисипиМонтанаМисуриНебраскаНевадаЊу ХемпширЊу ЏерсиНово МексикоЊујоркСеверна КаролинаСеверна ДакотаОхајоОклахомаОрегонПенсилванијаРод АјлендЈужна КаролинаЈужна ДакотаТенесиТексасЈутаВермонтВирџинијаВашингтонЗападна ВирџинијаВисконсинВајоминг
Службен јазик нема
Говорени јазици Англиски 85,7%,
домороден северно-
американски 5,2%,
шпански 2,9%
Главен град Џуно
Најголем град Енкориџ
Површина  1. место
 - Вкупно 1 717 855 км²
 - Широчина 1 300 км
 - Должина 2 380 км
 - % вода 13,77
 - Гео. ширина 51°20'N до 71°50'N
 - Гео. должина 130°W до 172°E
Население  47. место
 - Вкупно 626 932 (663 661 од 2006)
 - Густина 0,42/км² (50. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Маунт Мекинли[1]
6 193,7 м
 - Најниска точка Тихи Океан[1]
0 м
Влез во сојузот  3 јануари 1959 (49)
Гувернер Сара Палин (Р)
Сенатори Тед Стивенс (Р)
Лиза Мурковски (Р)
Делегација на конгресот
Часовен појас {{{часовен појас}}}
Кратенки AK US-AK
Портал www.alaska.gov

Географија уреди

 
Денали е највисокиот врв во Северна Америка

Алјаска претставува најголема држава во САД зафаќа површина од 1.717.855 км2, и на тој простор живее население од 663.661 жител. Нејзината територија е составена најмногу од планини, на кои има активни вулкани и многу ледници. Во Алјаска се наоѓа највисокиот врв во Северна Америка Макинли висок 6.149 м. Климата на Алјаска е супполарна, а во делови на приморјето застапена е и умерено континентална клима. Најголема река во Алјаска е Јукон, таа има и многу езера. Од рудното богатство во Алјаска најмногу е застапено: златото, среброто, бакарот, платината, оловото, ураниумот и др.

Историја уреди

Првата населба во Алјаска била формирана на 9 април 1867 година од страна на Русите, подоцна Pусите Алјаска ја продале на САД за сума од 7.200.000 долари.

Демографија уреди

Поголемиот дел од населението го сочинуваат: Ескимите, Инуитите, Индијанците, многу белци и помал дел црнци.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Elevations and Distances in the United States“. U.S Geological Survey. 2005. Архивирано од изворникот на 2008-06-01. Посетено на 3 ноември 2006.