Хаваите (хавајски: Hawaiʻi) се сојузна држава од САД. Тоа се група на острови кои се наоѓаат во Тихиот Океан. Главен град е Хонолулу.

Сојузна држава Хаваи
Mokuʻāina o Hawaiʻi
Знаме на Хаваи Државен амблем на Хаваи
Знаме Грб
Прекар: Државата на Алоха (офиц.), Рај, Островите на Алоха
Гесло: Ua Mau ke Ea o ka ʻĀina i ka Pono
(„Животот на земјата векува со праведност“)
Химна: Hawaiʻi Ponoʻī
(„Чедата на Хаваи“)
Хаваи на картата на САД
Хаваи на картата на САД
Службен јазиканглиски, хавајски
ДемонимХавајци
Главен град
(и најголем)
Хонолулу
Најголема метрообластОаху
Вкупна43-та. место
 • Вкупна28.311 км2
 • Ширина- км
 • Должина2.450 км
 • % вода41.2
 • ГД18° 55′ СГШ - 28° 27′ СГШ
 • ГШ154° 48′ ЗГД - 178° 22′ ЗГД
Население40-та. место
 • Вкупно1.392.313 (2012)[1]
 • Густина82,6/км2
13-та. место
 • Среден доход по домаќинство$63.746 (5-та)
Надм. вис.
 • Највисока точкаМауна Кеја[2][3][4]
(4205,0 м)
 • Средна вис.920 м
 • Најниска точкаТихи Океан[3] морско ниво
Пред државностаТериторија Хаваи
Прием во сојузот21 август 1959 (50-та)
ГувернерНил Ејберкамби
Заменик-гувернерШан Цуцуи
ЗаконодавствоЗаконодавство
 • Горен домСенат
 • Долен домПретставнички дом
СенаториБрајан Шац
Мејзи Хироно
Пратеници1: Колин Ханабуса
2: Тулси Габард
Час. појасхавајски: UTC−10
(нема летно)
ISO 3166US-HI
КратенкиHI
Порталhawaii.gov

Потекло на поимот уреди

Историја уреди

Географија и клима уреди

Политички систем уреди

Административна поделба уреди

Стопанство уреди

Население, јазик и религија уреди

Култура во Хаваи уреди

Музика во Хаваи уреди

Спорт во Хаваи уреди

Хаваи како тема во уметноста и во популарната култура уреди

Надворешни врски уреди

Поврзнно уреди

Наводи уреди

  1. „Годишни проценки за постојаното население во САД: регионите, сојузните држави и Порторико: 1 април 2010 - 1 јули 2011“ (CSV). Проценка на населението за 2011 г. Пописна служба на САД, Одделение за население. декември 2011. Посетено на 21 декември 2011. (англиски)
  2. "Самит на USGS во 1977 г.". Преглед на податоци, Геодетска служба на САД (NGS). http://www.ngs.noaa.gov/cgi-bin/ds_mark.prl?PidBox=TU2314. Retrieved 20 октомври 2011. 
  3. 3,0 3,1 „Надморски височини и растојанија во САД“. Геолошки топографски институт на САД. 2001. Архивирано од изворникот на 2011-10-15. Посетено на 21 октомври 2011.
  4. Врвот на Мауна Кеја е највисоката точка во Океанија, а самата планина е највисока во светот мерено од подножјето до врвот. Почнува од морското дно на длабочина од 5.998 м, што значи дека планината има вкупна височина од 10.205,3 м
  5. „HRT (пристапено на 5.11.2017)“. Архивирано од изворникот на 2017-11-14. Посетено на 2017-11-16.
  6. The Kinks – Face To Face (пристапено на 11.2.2023)