< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1524 (MDXXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1524 година од новата ера, 524. од вториот милениум, 24. од XVI век и петта од 1520-тите.

1524 во разни календари
Грегоријански календар1524
MDXXIV
Ab urbe condita2277
Ерменски календар973
ԹՎ ՋՀԳ
Асирски календар6274
Балиски календар1445–1446
Бенгалски календар931
Берберски календар2474
Будистички календар2068
Бурмански календар886
Византиски календар7032–7033
Кинески календар癸未(вод. коза)
4220 или 4160
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
4221 или 4161
Коптски календар1240–1241
Етиопски календар1516–1517
Еврејски календар5284–5285
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1580–1581
 - Сачка ера1445–1446
 - Кали-југа4624–4625
Холоценски календар11524
Игбоански календар524–525
Ирански календар902–903
Исламски календар930–931
Јапонски календарДајеј 4
(大永4年)
Јавански календар1442–1443
Јулијански календар1524
MDXXIV
Корејски календар3857
Мингуо-календар388 пред Р. Кина
民前388年
Нанакшахи56
Тајландски сончев календар2066–2067
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
1650 или 1269 или 497
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
1651 или 1270 или 498

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7032 и 7033 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6274 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5284 и 5285 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2277.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1524 година се протега во 4160 и 4161, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4220 и 4221 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2067. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 930 и 931 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Без датум уреди

Надворешни врски уреди