< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1394 (MCCCXCIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1394 година од новата ера, 394. од вториот милениум, 94. од XIV век и петта од 1390-тите.

1394 во разни календари
Грегоријански календар1394
MCCCXCIV
Ab urbe condita2147
Ерменски календар843
ԹՎ ՊԽԳ
Асирски календар6144
Балиски календар1315–1316
Бенгалски календар801
Берберски календар2344
Будистички календар1938
Бурмански календар756
Византиски календар6902–6903
Кинески календар癸酉(вод. петел)
4090 или 4030
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
4091 или 4031
Коптски календар1110–1111
Етиопски календар1386–1387
Еврејски календар5154–5155
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1450–1451
 - Сачка ера1315–1316
 - Кали-југа4494–4495
Холоценски календар11394
Игбоански календар394–395
Ирански календар772–773
Исламски календар796–797
Јапонски календарМејтоку 5 / Оеј 1
(応永元年)
Јавански календар1308–1309
Јулијански календар1394
MCCCXCIV
Корејски календар3727
Мингуо-календар518 пред Р. Кина
民前518年
Нанакшахи−74
Тајландски сончев календар1936–1937
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
1520 или 1139 или 367
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
1521 или 1140 или 368

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6902 и 6903 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6144 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5154 и 5155 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2147.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1394 година се протега во 4030 и 4031, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4090 и 4091 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1937. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 796 и 797 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди