< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1381 (MCCCLXXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1381 година од новата ера, 381. од вториот милениум, 81. од XIV век и втора од 1380-тите.

1381 во разни календари
Грегоријански календар1381
MCCCLXXXI
Ab urbe condita2134
Ерменски календар830
ԹՎ ՊԼ
Асирски календар6131
Балиски календар1302–1303
Бенгалски календар788
Берберски календар2331
Будистички календар1925
Бурмански календар743
Византиски календар6889–6890
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
4077 или 4017
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
4078 или 4018
Коптски календар1097–1098
Етиопски календар1373–1374
Еврејски календар5141–5142
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1437–1438
 - Сачка ера1302–1303
 - Кали-југа4481–4482
Холоценски календар11381
Игбоански календар381–382
Ирански календар759–760
Исламски календар782–783
Јапонски календарКорјаку 3 / Ејтоку 1
(永徳元年)
Јавански календар1294–1295
Јулијански календар1381
MCCCLXXXI
Корејски календар3714
Мингуо-календар531 пред Р. Кина
民前531年
Нанакшахи−87
Тајландски сончев календар1923–1924
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
1507 или 1126 или 354
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
1508 или 1127 или 355

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6889 и 6890 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6131 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5141 и 5142 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2134.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1381 година се протега во 4017 и 4018, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4077 и 4078 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1924. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 782 и 783 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди