< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1547 (MDXLVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1547 година од новата ера, 547. од вториот милениум, 47. од XVI век и осма од 1540-тите.

1547 во разни календари
Грегоријански календар1547
MDXLVII
Ab urbe condita2300
Ерменски календар996
ԹՎ ՋՂԶ
Асирски календар6297
Балиски календар1468–1469
Бенгалски календар954
Берберски календар2497
Будистички календар2091
Бурмански календар909
Византиски календар7055–7056
Кинески календар丙午(огн. коњ)
4243 или 4183
    — до —
丁未年 (огн. коза)
4244 или 4184
Коптски календар1263–1264
Етиопски календар1539–1540
Еврејски календар5307–5308
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1603–1604
 - Сачка ера1468–1469
 - Кали-југа4647–4648
Холоценски календар11547
Игбоански календар547–548
Ирански календар925–926
Исламски календар953–954
Јапонски календарТенбун 16
(天文16年)
Јавански календар1465–1466
Јулијански календар1547
MDXLVII
Корејски календар3880
Мингуо-календар365 пред Р. Кина
民前365年
Нанакшахи79
Тајландски сончев календар2089–2090
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
1673 или 1292 или 520
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
1674 или 1293 или 521

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7055 и 7056 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6297 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5307 и 5308 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2300.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1547 година се протега во 4183 и 4184, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4243 и 4244 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2090. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 953 и 954 исламска година.

Настани

уреди
  • 16 јануари - Кнезот Иван IV Василјевич, во историјата познат како Иван Грозни, во Москва е крунисан за руски цар.
  • 25 јули - Анри II бил крунисан во крал на Франција.
  • Првата наватлска граматика била напишана од Андрес де Олмос и била објавена во 1547 година, три години пред првата француска граматика.

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди