< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1541 (MDXLI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1541 година од новата ера, 541. од вториот милениум, 41. од XVI век и втора од 1540-тите.

1541 во разни календари
Грегоријански календар1541
MDXLI
Ab urbe condita2294
Ерменски календар990
ԹՎ ՋՂ
Асирски календар6291
Балиски календар1462–1463
Бенгалски календар948
Берберски календар2491
Будистички календар2085
Бурмански календар903
Византиски календар7049–7050
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
4237 или 4177
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
4238 или 4178
Коптски календар1257–1258
Етиопски календар1533–1534
Еврејски календар5301–5302
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1597–1598
 - Сачка ера1462–1463
 - Кали-југа4641–4642
Холоценски календар11541
Игбоански календар541–542
Ирански календар919–920
Исламски календар947–948
Јапонски календарТенбун 10
(天文10年)
Јавански календар1459–1460
Јулијански календар1541
MDXLI
Корејски календар3874
Мингуо-календар371 пред Р. Кина
民前371年
Нанакшахи73
Тајландски сончев календар2083–2084
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
1667 или 1286 или 514
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
1668 или 1287 или 515

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7049 и 7050 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6291 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5301 и 5302 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2294.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1541 година се протега во 4177 и 4178, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4237 и 4238 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2084. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 947 и 948 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди