< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1513 (MDXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1513 година од новата ера, 513. од вториот милениум, 13. од XVI век и четвртта од 1510-тите.

1513 во разни календари
Грегоријански календар1513
MDXIII
Ab urbe condita2266
Ерменски календар962
ԹՎ ՋԿԲ
Асирски календар6263
Балиски календар1434–1435
Бенгалски календар920
Берберски календар2463
Будистички календар2057
Бурмански календар875
Византиски календар7021–7022
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
4209 или 4149
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
4210 или 4150
Коптски календар1229–1230
Етиопски календар1505–1506
Еврејски календар5273–5274
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1569–1570
 - Сачка ера1434–1435
 - Кали-југа4613–4614
Холоценски календар11513
Игбоански календар513–514
Ирански календар891–892
Исламски календар918–919
Јапонски календарЕјшо 10
(永正10年)
Јавански календар1430–1431
Јулијански календар1513
MDXIII
Корејски календар3846
Мингуо-календар399 пред Р. Кина
民前399年
Нанакшахи45
Тајландски сончев календар2055–2056
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
1639 или 1258 или 486
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
1640 или 1259 или 487

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7021 и 7022 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6263 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5273 и 5274 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2266.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1513 година се протега во 4149 и 4150, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4209 и 4210 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2056. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 918 и 919 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди