< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1526 (MDXXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1526 година од новата ера, 526. од вториот милениум, 26. од XVI век и седма од 1520-тите.

1526 во разни календари
Грегоријански календар1526
MDXXVI
Ab urbe condita2279
Ерменски календар975
ԹՎ ՋՀԵ
Асирски календар6276
Балиски календар1447–1448
Бенгалски календар933
Берберски календар2476
Будистички календар2070
Бурмански календар888
Византиски календар7034–7035
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
4222 или 4162
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
4223 или 4163
Коптски календар1242–1243
Етиопски календар1518–1519
Еврејски календар5286–5287
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1582–1583
 - Сачка ера1447–1448
 - Кали-југа4626–4627
Холоценски календар11526
Игбоански календар526–527
Ирански календар904–905
Исламски календар932–933
Јапонски календарДајеј 6
(大永6年)
Јавански календар1444–1445
Јулијански календар1526
MDXXVI
Корејски календар3859
Мингуо-календар386 пред Р. Кина
民前386年
Нанакшахи58
Тајландски сончев календар2068–2069
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
1652 или 1271 или 499
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
1653 или 1272 или 500

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7034 и 7035 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6276 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5286 и 5287 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2279.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1526 година се протега во 4162 и 4163, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4222 и 4223 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2069. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 932 и 933 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди