< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1529 (MDXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1529 година од новата ера, 529. од вториот милениум, 29. од XVI век и последна од 1520-тите.

1529 во разни календари
Грегоријански календар1529
MDXXIX
Ab urbe condita2282
Ерменски календар978
ԹՎ ՋՀԸ
Асирски календар6279
Балиски календар1450–1451
Бенгалски календар936
Берберски календар2479
Будистички календар2073
Бурмански календар891
Византиски календар7037–7038
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
4225 или 4165
    — до —
己丑年 (зем. вол)
4226 или 4166
Коптски календар1245–1246
Етиопски календар1521–1522
Еврејски календар5289–5290
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1585–1586
 - Сачка ера1450–1451
 - Кали-југа4629–4630
Холоценски календар11529
Игбоански календар529–530
Ирански календар907–908
Исламски календар935–936
Јапонски календарКјоруку 2
(享禄2年)
Јавански календар1447–1448
Јулијански календар1529
MDXXIX
Корејски календар3862
Мингуо-календар383 пред Р. Кина
民前383年
Нанакшахи61
Тајландски сончев календар2071–2072
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
1655 или 1274 или 502
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
1656 или 1275 или 503

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7037 и 7038 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6279 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5289 и 5290 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2282.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1529 година се протега во 4165 и 4166, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4225 и 4226 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2072. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 935 и 936 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди