< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1395 (MCCCXCV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1395 година од новата ера, 395. од вториот милениум, 95. од XIV век и шеста од 1390-тите.

1395 во разни календари
Грегоријански календар1395
MCCCXCV
Ab urbe condita2148
Ерменски календар844
ԹՎ ՊԽԴ
Асирски календар6145
Балиски календар1316–1317
Бенгалски календар802
Берберски календар2345
Будистички календар1939
Бурмански календар757
Византиски календар6903–6904
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
4091 или 4031
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
4092 или 4032
Коптски календар1111–1112
Етиопски календар1387–1388
Еврејски календар5155–5156
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1451–1452
 - Сачка ера1316–1317
 - Кали-југа4495–4496
Холоценски календар11395
Игбоански календар395–396
Ирански календар773–774
Исламски календар797–798
Јапонски календарОеј 2
(応永2年)
Јавански календар1309–1310
Јулијански календар1395
MCCCXCV
Корејски календар3728
Мингуо-календар517 пред Р. Кина
民前517年
Нанакшахи−73
Тајландски сончев календар1937–1938
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
1521 или 1140 или 368
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
1522 или 1141 или 369

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6903 и 6904 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6145 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5155 и 5156 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2148.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1395 година се протега во 4031 и 4032, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4091 и 4092 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1938. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 797 и 798 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди