< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1397 (MCCCXCVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1397 година од новата ера, 397. од вториот милениум, 97. од XIV век и осма од 1390-тите.

1397 во разни календари
Грегоријански календар1397
MCCCXCVII
Ab urbe condita2150
Ерменски календар846
ԹՎ ՊԽԶ
Асирски календар6147
Балиски календар1318–1319
Бенгалски календар804
Берберски календар2347
Будистички календар1941
Бурмански календар759
Византиски календар6905–6906
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
4093 или 4033
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
4094 или 4034
Коптски календар1113–1114
Етиопски календар1389–1390
Еврејски календар5157–5158
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1453–1454
 - Сачка ера1318–1319
 - Кали-југа4497–4498
Холоценски календар11397
Игбоански календар397–398
Ирански календар775–776
Исламски календар799–800
Јапонски календарОеј 4
(応永4年)
Јавански календар1311–1312
Јулијански календар1397
MCCCXCVII
Корејски календар3730
Мингуо-календар515 пред Р. Кина
民前515年
Нанакшахи−71
Тајландски сончев календар1939–1940
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
1523 или 1142 или 370
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
1524 или 1143 или 371

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6905 и 6906 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6147 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5157 и 5158 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2150.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1397 година се протега во 4033 и 4034, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4093 и 4094 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1940. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 799 и 800 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди